Forrás: www.lovaselet.info Sajnos a teljes cikk nincs fent a Lovasélet honlapján, és mivel nekem sincs meg ez a szám, így én is csak annyit tudok ide feltenni, ami a Lovasélet honlapján is megtalálható. A teljes cikk egyébként a 2006.mársiusi Lovasélet 4. oldalán található.
Jobbító szándékú vita a díjugrató szakág közgyűlésén
Parázsvita az idei változásokról
Ezután az elnökség beszámolóját a tagság elfogadta, majd következett az idei év intézkedéseinek ismertetése, amely többször is parázsvitára késztette a jelenlevőket. Az elnökség a 2006-os évre egy komplett csomagot terjesztett elő. Ennek egyik leghangsúlyosabb eleme a bajnokságok és az A kategóriás versenyek fokozottabb támogatása, ezzel a minőség felé való elmozdulás. Ezért létre kívánnak hozni egy pénzalapot, amelyből e versenyek pénzdíjait kívánják kiegészíteni. Ez az alap 3 részből tevődik majd össze, a lovasok, a rendezők eddig is befizetett és visszaosztott startdíjaiból és a szakág befizetéseiből, amelyek minden verseny startdíjából (A, B, C kategória) 500 Ft-ot jelentenek 2006-tól. Így kb. 10 millió forintot lehetne pluszban díjazásra fordítani. Ezzel az intézkedéssel párhuzamosan a szakág vezetése úgy határozott, hogy B2-ben csökkenti a startdíjat, valamint a "profi" lovasok (I-II. osztályú felnőtt lovasok és aranyjelvényes ifik) B2 kategóriában nem indulhatnak a pénzdíjas számban. Így elkerülhető az a nonszensz helyzet, hogy a profik "megélhetési céllal" B2-ben elhalásszák az amatőrök elől a pénzdíjakat. Emellett az idei évtől hozott szabályváltoztatások az ifjúsági lovasok versenyrendszerét is modernizálják.
A klubok jelenlevő képviselőit erősen megosztotta az új pénzalap létrehozása. Így több hozzászóló és megyei vezetés (pl. Békés és Győr-Moson-Sopron) erősen nehezményezte az elvonásokat. Érveik között szerepelt, hogy ez tovább nehezíti a versenyrendezők dolgát, aki nem rendez A-kat. versenyt, nem jut hozzá az ő versenyén a lovasok által befizetett startdíj teljes összegéhez. Hátrányos megkülönböztetésnek tartották azt is, hogy az ominózus pénzalapot a díjugratók tömegbázisát alkotó amatőr lovasok befizetéseiből vonják el, kvázi ők finanszírozzák a profik versengését. A megoldásokat kutatva az is felmerült, és rögtön széles körű támogatást is kapott a jelenlévőktől, hogy a díjugratásban versenyző lovak után befizetett licencdíjat (kb. 14-15 millió Ft) legalább részben miért nem kapja vissza a szakág. Fugli Károly főtitkár reagált a felvetésre, és elmondta, hogy az MLSz költségvetése 3 részből tevődik össze, állami támogatásokból, aminek az összege csökkenő (16-ról 7 millió Ft-ra), a klubtagsági díjakból, valamint a szövetséghez befolyt összes ló licencdíjából (kb. 17-19 millió Ft). Jelenleg a lólicencekből befolyt összeg javarészt az MLSz működési költségeire fordítódik.
Ezután még hosszasan folytatódtak a hozzászólások, többen felvetették, hogy a DSz váljék önálló jogi személlyé, hogy a pénzeket kezelhesse, esetleg alakuljon egy ilyen személyiséggel bíró liga stb. Végül Burucs Balázs, Pest megyei elnök javaslata, hogy az egységesebb teherviselés érdekében emeljék meg az A kategóriában indulók licencdíját, és térítsék vissza megyénként a versenyrendezési díjakat, támogatásra lelt a tagok körében. Így bevezetésre került a kétlépcsős lovas licencdíj. Zárszavában Pataki Mihály elnök elmondta, hogy ezt az összetételű szakbizottságot éppen a minőségi elmozdulás érdekében hívta életre tavaly a tagság többsége. Ezért nem haladhatnak visszafelé. Így nem érti, miért ellenzik annyira az alap létrehozását, mikor az a minőségi előrelépést szolgálja. Hiszen az 500 Ft-okból összeadódó pénz lovasonként nem egészen 10 ezer Ft körüli hozzájárulást jelent, amely a sportot űzők egészéves költségeihez képest elenyésző összeg. Mivel máshonnan támogatásra nem számíthat az ágazat, ezért maguknak a lovasoknak kell kézbe venni a sorsukat. A felvetődött lófinanszírozási és egyéb, az MLSz-t érintő kérdések nem a DSz hatáskörébe tartoznak, de mint az időközben távozott főtitkár helyett Prutkay Zoltán MLSZ alelnök megígérte, közvetíti az észrevételeket az elnökség felé, ami valószínűleg a hamarosan összehívandó MLSz közgyűlésén is téma lesz.
|