*A távolság helyes felmérése
Profi tipp: Ludger Beerbaum: Számolni a vágtaugrásokat, tanulni a ritmust, megérezni a távolságokat az akadályok között, mindez alaptémája, talán kulcskérdése a díjugratásnak. A pályabejárásnál mindig átbeszélem a tanítványaimmal az akadályokat és a távolságokat, és megmutatom, hogy a mértékek nem általános érvényűek. Azt is megmutatom, mikor kell inkább előrelovagolni, vagy hol kell rövidíteni a vágtaugrásokat. Minden edzőnek újra és újra ezt kellene tennie lovasaival.
A címben jelzett témával elérkeztünk a díjugratás egyik legfontosabb témaköréhez: az akadályok közti távolságok helyes becsléséhez. Ennek alapvető feltétele, hogy a lovas tökéletesen ismerje a ló mozgásának folyamatát. Éreznie kell a ló vágtájának a milyenségét, elsősorban annak fázisait és hosszát, méterekben is kifejezve. A lovasok egymás között csak úgy mondják: „Ezt a kombinációt két vágtaugrásból lehet megugrani”.
De mit is jelent ez?
Vágtaugrásokkal lehet az akadályok közti távolságot leküzdeni, tehát a vágtaugrások mérete - hossza - az egyik leglényegesebb információ a lovas számára.
Meredith-Michaels-Beerbaum Amerikában tanult lovagolni. A kezdő díjugrató kiképzése elején már megtanulja a lovának a vágtaugrásait számolni. Erre a nagyszámú stílusverseny miatt van szükség, amiket ott rendeznek. Ennél a versenyszámnál nagyon fontos annak ismerete, hogy hány vágtaugrást tesz meg a ló az akadályok között, mert így sokkal jobban megtervezhetőbbé válik a harmonikus lovaglás.
A távolságok pontos becsléséhez tisztában kell lenni a vágta folyamatával, és ezen jármód pontos lábsorrendjével. Egy átlagos vágtaugrás hossza 2, 70-3, 60 m. Ez azt jelenti, hogy a ló vezető lába kb. 2, 70-3, 60 m-enként érint talajt. A vágta háromütemű jármód (három patadobbanást hallunk), majd ezután következik a lebegő fázis, amikor a ló mind a 4 lába a levegőben van.
Nézzük meg most egy jobb lábra vágtázó ló mozgásfolyamatát pontosan:
- fázis: a ló bal hátsó lábát előrelendíti, egészen a teste középpontja alá.
- fázis: a ló előrelendíti a bal első és jobb hátsó lábait.
- fázis: a ló előremozdítja jobb első lábát.
Ezután következik az ún. lebegő fázis, majd az egész ismétlődik.
Gyakorlat: Vágtázzon nyugodt tempóban körben a lovardában, és közben számolja hangosan a vágtaugrásokat, mindig a nyeregből egyszerűen érzékelhető harmadik fázist figyelje (a ló a belső első lábát viszi előre). Eleinte segít, ha a ló előrelendülő belső lapockáját figyeljük, később próbáljuk meg tekintetünket előrefordítva érzékelni lovunk mozgásfolyamatát. Tegyük ezt alkalmanként kb. tízszer egymás után. Ezzel a lovas megtanul egyenletesen galoppozni, légzését kontrollálni, és a ló egyensúlyát megtartani. Ez ugyanis nagyon fontos kritérium lesz később, egy parcours ritmikus végiglovaglásánál.
A vágta lebegési fázisa. A vágtát terepen is kitűnően lehet gyakorolni. |