*Cavaletti-munka a jobb egyensúly érdekében
A cavaletti lovaglása a legjobb előkészítés a későbbi ugratáshoz. A díjugrató profik is szívesen gimnasztikázzák lovaikat cavalettin, és beiktatják azokat edzéstervükbe. Ez ellazításul is szolgál, éppúgy, mint ahogy hozzájárul ló és lovasa koncentrációjának javításához. Cavaletti-munkával az egyes jármódok ritmusa iránti érzéket lehet nagyon jól iskolázni.
A cavaletti négy-öt rúdján történő átlovaglás közben a lovas ismét a könnyített ülést vegye fel. Ekkor is fontos, hogy az alaptempót megtartsuk. Semmi értelme a lovat erős felvételekkel „visszavenni”, vagy a cavaletti átlovaglása előtt „megtolni”. A ló és lovasa egyenletes tempóban érkezzen és haladjon át a soron, és lazán lovagoljon tovább. Vagy könnyűügetést alkalmazunk, vagy az egyensúly gyakorlására a könnyített ülést választjuk.
Ha a gyakorlatok ügetésben sikerülnek, át lehet térni a vágtára. A lovas ezúttal is könnyített ülésben ül, és nyugodt tempóban halad át az akadályon, a lónak megadja az előre, hátramozgáshoz szükséges szárszabadságot. Amennyiben a lovas kiegyensúlyozottan ül a nyeregben, és lovasoktatója a tanuló előmenetelével elégedett, meg lehet kezdeni az igényesebb cavaletti-munkát.
A tornáztatásnak ez a módja igen lókímélő, mivel annak lábait nem terheli. Az ember a cavalettin végezhető gyakorlatokat az idomítási munkába is beépítheti. Összességében nézve a cavaletti-munka egy hasznos út az edzésnapok egyhangúságának megelőzésére.
Vágtában át a cavaletti-soron...
Útmutató a cavalettik használatához
Cavalettiket nem ajánlott egymásra helyezni, hogy később ugratásra használjuk őket. A lovak ugyanis ezek előtt az akadályok előtt értelmetlenül állnak, mert percekkel azelőtt azok felett csak ügetniük kellett, most meg hirtelen ugraniuk. Egy további nyomós érv:a felboruló cavalettik repülési tulajdonságai a ló számára gyakorlatilag semmi esélyt nem adnak, hogy a lábaikkal talajfogásnál elkerüljék azt. Ha az állat nem is bukik fel, lábait biztos megüti. Ezzel ellentétben egy rúd egy meredek ugrás esetén azonnal a földre esik, anélkül, hogy a levegőben még egy kanyart leírna.
Cavalettik
Cavalettiknek nevezik a következő praktikus gyakorló akadályokat. Ezek 2, 50-4,00 m hosszúságú rudak, melyek a két végükön 40 cm-s, kereszt alakú lábakra vannak rögzítve. Aszerint, hogy a kereszteket hogyan fordítják, a rúd csaknem a talajon fekszik mintegy 25 cm magasságban, vagy éppen eredeti helyzetében alig 40 cm-re a talajtól.
Cavalettik |