Árt, vagy használ?
Mind a hobbi – mind pedig a profi lovasok nagy része szent meggyőződéssel vallja, hogy a lovak lábát – ha igazán védeni akarjuk ezen érzékeny „műszereket” – bizony rendszeresen fáslizni kell. A tréning során ugyan főleg ínvédőket és bokavédőket használunk – elsősorban ugrólovasok,- ám a díjlovasok itt is a fáslizásra esküsznek. A munka befejeztével előkerülnek az istállófáslik – vastag puha alátéttel. Szerepük a sérülések elkerülése mellet, a ló lábának melegen tartása. Az istállófásli használatával ugyanis elkerülhető, megelőzhető a láb beszűrődése.
Istállófásli
Ez igaz is, ám német kutatók érdekes bejelentést tettek: szerintük a fásli többet árt, mint használ! Azt állítják, hogy a fásli akadályozza a vérkeringést, ezáltal pedig károsítja az inakat. A kutatócsoport egyik tagja 7 hónapon át vizsgálta a fáslizás hatását. A kísérlethez a schwaingangeri ménes harminc fiatal, három éves heréltjét fáslizták, figyelve a lovak lábainak reakcióját. Az eredmény ijesztő: megállapításuk szerint a fáslizott lábak vérkeringése rendkívül rossz volt. A lovakat mind állóhelyzetben, mind pedig mozgásban is megfigyelték.
A kísérlet eredménye azt mutatta, hogy munkafásliban 15-20 percig álló lovaknak komoly fájdalmaik voltak, ezt a pulzusszám megemelkedése is jelezte. Volt olyan ló, amelyet ki kellett venni a csoportból, annyira rosszul érezte magát. Az érzékenyebb lovak lábában a jelek szerint hasonló érzés lehet, mint amit az emberek éreznek, lábuk zsibbadásakor. A kísérlet további részében a csikók neoprén ínvédőkkel felszerelve végezték munkájukat: az eredmények sokkal jobbak voltak, mint a hagyományos fásli esetében.
Neoprén ínvédők
A megfelelő vérkeringés akadályozása mellett van még egy – jelentős – hátránya a fáslizásnak, sőt, a neoprén ínvédőnek is: a mozgás során képződött hő nem tud távozni, így a fásli alatt reked.
Egy átlagos ugró – vagy díjlovagló tréning során ez nem jelentős, viszont tereplovaglás alkalmával, vagy a military cross country szakaszán már nem elfogadható. Szintén kísérletek bizonyították, hogy a fásli nélkül tréningezett angol telivérek lábát kevésbé viselte meg a munka, mint fáslizott társaikét. A megoldást a megfelelő szellőzésű lábvédők jelenthetik, ezek ugyanis amellett, hogy rugalmasak, hagyják távozni a hőt is. Mindenesetre a kísérlet eredményei óvatosságra intenek, mind az istálló, mind pedig a munkafáslik tekintetében.
Itt már nem elfogadható a bennrekedt hő...
|