A lovam mostanában elszalad, vagy nem hajlandó átugrani az akadályt
Némelyik ló azért szalad el az akadály elől, hogy kibújjon a munka alól, de legtöbbször őszintén teszi: azért szalad el, mert nehéznek találja. Nagyon fontos tudni, hogy valójában a ló szempontja számít. Lehet, hogy ön szerint egy ugrás nem a világ,de a ló számára bizony sokat számít. Van egy kis gyakorlat, amit Mike (egy lovasedző /maly/) elvégeztet a lovasaival, hogy rávezesse őket arra, mit követelnek a lovaktól.
· Felállít egy kb. 15 cm magas akadályt, és megkéri a lovast, hogy szálljon le a lóról.
· Megtartja a lovat, és megkéri a lovast, hogy ugorja át az akadályt. Nem olyan magas, és kissé zavarbaejtő, de a lovas könnyedén átugrik rajta.
· Mike kissé megemeli az akadályt, és megkéri a lovast, hogy ismét ugorjon. Megteszi, és közbe úgy néz Mike-ra, mintha elment volna az esze!
· Mike folytatja, és minden alkalommal megdicséri a jó teljesítményért, de közben folyton magasabbra állítja az akadályt. A harmadik ugrásnál az emberek általában egyre negatívabban viszonyulnak Mike-hoz, és megkérdezik tőle, hogy mégis mi a fenét művel. Mike tudja, hogy mire megy ki a játék, de ők nem.
· Más lovasok elfogadják a játékszabályokat, és nagyobb lelkesedéssel ugranak.
· Mégis, ahogy az akadály egyre magasabb, végül elszáll a bátorságuk, és az utolsó pillanatban kikerülik az akadályt.
A dolog lényege először is az, hogy a ló szemszögéből teljesen értelmetlen átugrani egy akadályt, amikor könnyedén meg is kerülheti, így nem érti a feladat lényegét. Másodsorban, az elején még lelkesedett, de az akadály emelésével elege lett az egészből, és már nem volt képes többre.
A lecke lényege minden lóra vonatkozik, nemcsak elszigetelt esetekre. Számos oka lehet a ló megfutamodásának. A problémát a lovas is okozhatja, aki az utolsó lépteknél egyszerűen megdermed, vagy kizökken az egyensúlyából, ettől a ló elveszíti a bátorságár és nem képes ugrani.
Sokan abba a hibába esnek, hogy túlságosan sokat gyakorolnak bizonyos dolgokat. A ló nagyon gyorsan megtanulja a feladatot, és nem érti, miért kell újra és újra ugyanazt tenni; ebben az esetben a lovas is megértette, milyen érzés, ha a végtelenségig kellett átugrálnia az apró akadályokat. A sok gyakorlás gyakran inkább a lovas érdekét szolgálja, és gyakran előfordul, hogy a sok ismétlés miatt a ló elunja az órákat. Az Equus-gondolkodás szerint az órának egyénre szabottnak kell lennie. HA a ló nem kap elegendő időt, hogy rájöjjön mit is kell tennie, azonnal feladja és elrohan, amivel világosan a tudomásunkra hozza a szorongását, valamint azt, hogy segítségre van szüksége. Ezért fontos, hogy lépésről-lépésre dolgozzon a lovával, és figyelje meg hogyan reagál bizonyos helyzetekre, információra vagy feladatokra.
|