Baloubet du Rouet
Ha a francia ugrólótenyésztést egy névvel kéne jellemezni, azt úgy hívnák: Baloubet du Rouet. A sárga ménhez hasonló „repülő reklámja” nincs más tenyészkörzetnek. A Baloubet és lovasa Rodrigo Pessoa eddigi karrierje egyedülálló: háromszor nyertek világkupadöntőt, kétszer voltak másodikok, egyszer harmadikok! Ez már akkor is „több mint sok” ha nem vesszük a mén többi győzelmét a világ legnagyobb nemzetközi versenyeiben (pl.: 2004, athéni olimpia 1. hely). A mén ugróstílusa és képessége mindenkit elkápráztat, ám az, hogy milyen nehéz lovaglású, érzékeny lóról van szó, szintén kiderült, és ráadásul a legrosszabkor: az olimpián Sydney-ben. Akkor a nyolcas számú oxer az álom végét jelentette a brazil lovas számára, pedig akkor már a zsebében volt a csapat bronzérem, amelyből a maguk dupla hibátlanjával alaposan kivette a részét a Pessoa-Baloubet páros. Az egyéni versenyben pedig elég volt egy rossz beugrás a hármasugrásba (4 a-b-c) ahhoz, hogy a mén „megsértődjön”. Baloubet a 8. akadálynál háromszor „mágnesre” lépett: kizárás!
Amikor Baloubet nem ugrik...
Baloubet a sydneyi olimpián-amikor még nem zárták ki a párost.
Athénban a ló ismét csúcsformában volt, így Pessoa ezüstéremmel vigasztalódhatott, ami mint később kiderült a Waterford Crystal(ő és ír lovasa Cian O’connor lett volna az első, de a ló doppingolva volt) doppingügy miatt arannyá változott…
Baloubet du Rouet 1989-ben Louis Fardin tenyészetében jött világra. Ha a származását megnézzük rögtön látjuk, hogy a mén teljesítménye nem a véletlen műve. Apja Galoubet a selle francais fajta csúcsproduktumaként Gilles Bertrand de Balladával a nyergében 1982-ben csapatban aranyat nyert a vb-n, győzött tucatnyi nagydíjban, majd több mint 30 fedezőmén apjaként vonult a tenyésztés aranykönyvébe. Galoubet fiai közé tartozik Grand Jete, Eole és Quick Star is! Baloubet anyja Mesange du Rouet, Starter lánya. Starter apja Rantzau xx. Így Starter aki maga is jó ugróló volt Cor de la Bryére féltestvére. Baloubet anyai nagyanyja hozta Globulet, Nemo de la Fosse és Urcos du Rouet anyját! A negyedik generációban ismét Rantzau xx neve köszön vissza. Baloubet nem csak versenylóként, hanem fedezőménként is „világjáró”. 1993 óta fedez, előszőr Franciaországban majd a Benelux államokban és legutóbb Németországban született sok csikója. Míg francia ivadékai(pl.: Gonzague du Rouet és Gershwin) más nagydíjas ugrólovak, addig németországi csikójai még a karrierjük elején járnak. Mindenekelőtt meg kell említeni Balou du Rouetet és Balougrant, amelyek sikeres ménvizsgájuk után már maguk is apamének. Babouche nevű fiát az oldenburgi ugrólótenyésztő szövetség(OS) kőrungolta. Baloubet csikói már a csikóárveréseken magas árakért kelnek el. Baltic King nevű fia Vechtában 19.000 euróért került új gazdához. A mesterséges megtermékenyítésnek köszönhetően a mén ivadékai remélhetőleg hamarosan a magyar ménesekben is találkozhatunk.
Baloubet du Rouet
Baloubet du Rouet
A mén egyik kiváló csikója: Balou du Rouet |